Takto zazimujte záhradu, aby bola krásna aj budúci rok!


Ak si myslíte, že na záhrade stačí na jeseň len pozbierať úrodu , mýlite sa. Aj záhrada potrebuje pred zimou starostlivosť, vďaka ktorej bude krásna aj nasledujúci rok. Nemajte však strach, nejde o žiadnu náročnú prácu. Tu je niekoľko rýchlych a jednoduchých rád.

Trávnik bez buriny

Pýchou asi každého z nás je, okrem každoročnej úrody, trávnik. Ten pred zimou treba poriadne vyhrabať, a teda zbaviť ho napadaného lístia, ale aj konárov. Zároveň treba z trávnika odstrániť burinu, a to manuálne, teda vytrhať napríklad bodliaky či iné agresívne buriny, alebo pomocou herbicídov. Tie s fľaškou s vrchnáčikom, ktorý sme prepichli tenkým klinčekom, striekame len na burinu. Takto ošetrený trávnik je potrebné pohnojiť hnojivom s vyšším obsahom draslíka a fosforu, čím posilníme jeho koreňový systém. Pokiaľ sa na trávniku vytvorí námraza, už na neho nestúpajte.

                                                                                                                                                            

Porýľované záhony

Zeleninové záhony či políčka treba zbaviť buriny, najmä tej, ktorá sa rozmnožuje koreňmi. To, že treba porýľovať, nemusíme hovoriť ani menej skúsenému záhradkárovi. Čo je však treba povedať je hnojenie. Po celej ploche záhonu, teda aj tam, kde boli chodníčky, porozhadzujte hnojivo z kompostu či vyzretý hnoj. Takéto hnojivo by sme mali len plytko zapracovať do vrchnej vrstvy ornice.

Pri rýľovaní či oraní je dôležité aj načasovanie. Nemali by sme rýľovať, keď je príliš mokro, ani keď je sucho. Ideálny čas na rýľovanie je vtedy, keď sa navlhnutá pôda pekne odlepí od nástroja a pri dopade na zem mierne rozdrobí na hrudky.

                                                                                                                                                             

Aby dreviny nezamrzli

Mladé a chúlostivé dreviny obalíme jutovinou či netkanou textíliou. Priestor, ktorý vznikne, môžeme vyplniť suchým lístím. Skontrolujeme opory mladých stromčekov, aby vydržali aj väčší nápor snehu či silnejší vietor. Pokiaľ k vám do záhrady chodí v zime lesná zver, postarajte sa aj o ochranu stromov. Ideálna je mechanická zábrana, a teda hustejšie kovové pletivo obmotané okolo pňa, ktoré môžeme v prípade mladých stromov vyplniť suchým lístím. Takáto ochrana slúži pred vznikom mrazových trhlín. Zabudnúť nesmieme ani na mladé tuje, ktoré je potrebné zaviazať do tvaru kužeľa. Zabránime tým polámaniu konárov pod ťažkou snehovou prikrývkou.

                                                                                                                                                             

Skalka pod perinou

Rovnako ako z trávnika, aj zo skalky je potrebné najprv odstrániť napadané lístie, konáriky a vytrhať burinu. Niektoré druhy kvetín je nutné orezať, rovnako ako suché a odkvitnuté časti. Následne zakryjeme skalku smrekovými vetvičkami. Nikdy však nezakrývajte skalku suchým lístím a dbajte na dobré zakrytie južnej strany skalky. Prvé silnejšie jarné lúče by totiž citlivé rastliny mohli spáliť. V prípade, že máte v skalke vysokú ozdobnú trávu, zviažte ju do kužeľa. Niektoré, na zimu citlivé, druhy rastlín v skalke je dokonca nutné prekryť na zimu sklom (veľkým zaváraninovým pohárom či sklenenou tabuľkou).

                                                                                                                                                             

Jazierko

Mnohí majú vo svojej záhradke, ako čerešničku na torte, jazierko. Aj to si však pred zimou vyžaduje pozornosť. V prípade plytkých jazierok je nutné vybrať lekná, ale aj ďalšie, exotické, rastliny do vedra s vodou a uložiť do svetlej, ale chladnej pivnice. Trávy treba zostrihať tak, aby trčali len niekoľko centimetrov nad hladinou. Ryby ma mali prečkať zimu v pohode aj v jazierku (ideálna hĺbka pre ne je 100 cm). Podporiť ich imunitu by sme ale mali pomocou vitamínov. Rovnako ako trávnik a skalku, by sme aj jazierko mali zbaviť opadaného lístia či konárikov, ale aj rias a odumretých častí rastlín. Jazierko je ideálne prekryť na zimu sieťkou. Pokiaľ máte v jazierku technológiu – čerpadlo, filter, UV lampu, je potrebné ich vybrať, očistiť (zbaviť vodného kameňa) a zazimovať v pivnici.

                                                                                                                                                             

Terasa a náradie

Záhrada to nie je len rastlinstvo, ale aj terasa, altánok či iné „sedenie“, ktorému by sme pred zimou mali tiež venovať pozornosť. Záhradný nábytok by sme mali schovať, ideálne do garáže, minimálne však pod strechu, prípadne ich ešte obaliť nepremokavým materiálom. Rovnako je ideálne schovať aj iné ozdoby terasy, ktoré môže mráz a sneh poškodiť. Samozrejme, ani nehovoríme o muškátoch či iných kvetoch, ktoré treba patrične zazimovať. Pokiaľ je potrené urobiť na terase či altánku nejaké drobné opravy, jeseň je ideálny čas. Minimálne skontrolujte strechu, aby počas zimy nepremokala, nehnila... Keď sme už pri tom zatekaní, skontrolujte aj plotové stĺpiky, či nemôže niekde zatekať a následne zamŕzať voda, ktorá by ich mohla poškodiť.

                                                                                                                                                            

A hlavne nezabudnite na svoje náradie! :)

Náradie, ktoré nám pomáha udržovať našu záhradku počas celého roka, nestačí len odložiť do pivnice či šopy. Sudy na vodu i záhradné hadice je nutné zazimovať, predĺžite tým ich životnosť. Zo zabudovaného zavlažovania vypustíme vodu.

Kosačky je nutné zbaviť nalepenej trávy či zeminy, teda poriadne ich vyčistiť a vypustiť palivo a olej (predídete tým upchatiu častí a následnej finančne náročnej oprave v servise). Ideálna pre ne by bola jesenná prehliadka v servise, minimálne odporúčame nabrúsenie sekacích nožov.

Očistiť treba aj ručné náradie a uložiť ho do chladnejšej pivnice či šopy. V teple by sa vysúšali a praskali drevené poriská. Nezabudnite pred zimou vyčistiť ohniská, krby, odložiť grily. Ak vašu záhradu zdobí fontána, nezabudnite z nej pred zimou vypustiť vodu.