Tepovač na Auto: Všetko o Tepovačoch + 7 Tipov pre Tepovanie

Tepovač na auto

Najlepšie je použiť tepovač na auto

Aj keď svoje auto pravidelne vysávate, niekedy to nestačí. Do kobercov i sedačiek vsiaka mnoho nečistôt, občas pribudne aj nejaká tá škvrna od rozliatej kávy. A keď máte malé deti – škoda hovoriť. Jednoducho, interiér auta je treba z času na čas vyčistiť poriadne do hĺbky a vytepovať ho.  Dosiahnete s ním najlepšie výsledky. Jeho účinok preniká naozaj do hĺbky. Zbaví koberce a sedačky vo vašom aute všetkých škvŕn i zápachov. Navyše vám ušetrí veľa času.

V článku sa dočítate:

 

Ako tepovač funguje?
Rozdelenie tepovačov:Profi a Hobby
Hobby tepovač
Profi tepovač
Ako správne tepovať?
Ručné tepovanie auta
7 tipov na čo nezabudnúť pri tepovaní auta

Ako tepovač vlastne funguje?

 Zjednodušene povedané, tepovač je tlakový čistič a výkonný vysávač v jednom.

 Pracuje nasledovne: najprv na povrch nastrieka horúcu vodu s čistiacim prostriedkom. Samotná voda pre naozaj dôkladné vyčistenie nestačí – chceme sa predsa zbaviť všetkej, aj tej najhlbšie zažratej špiny. V tom horúcej vode pomôže práve čistiaci prostriedok.

 Spolu preniknú hlboko do vnútra koberca či sedadla a rozpustia aj zažraté a veľmi staré nečistoty. Presnejšie povedané, rozrušia väzby, ktoré nečistoty držia na povrchu koberca či poťahu autosedačky.

 V druhom kroku tepovač všetku špinu, rozpustenú v horúcej vode, mocným ťahom vysaje. Celé to zaberie len pár sekúnd.

 Vám potom bude stačiť už len vyliať špinavú vodu a počkať pár hodín, kým povrch vyschne. Netreba sa báť – sedačky vám tepovač nepremáča, ostanú však trochu vlhké. Najmä ak je povrch veľmi znečistený a čistiaci prostriedok musíme nechať pôsobiť dlhšie, alebo tepovanie viackrát zopakovať.

Pri silných znečisteniach nastriekame čist.prostriedok a necháme pôsobiť 5 minút.

ako funguje tepovač

 

 

 

 



Po 5 minútach opakujeme nástrek a zároveň odsávame.

Aby sme vysali čo najviac vody z povrchu tak na záver len odsávame.


Rozdelenie tepovačov: Profi tepovače a Hobby Tepovače

Profi tepovače- sú predovšetkým určené na dlhodobé a intenzívne profesionálne používanie. Profesionálny tepovač je určený na časté používanie. Príklad: Ak poskytujete tepovacie služby alebo máte požičovňu tepovačov je predpoklad, že tepovač  bude používaný každý deň niekoľko hodín. V tomto prípade by ste mali určiť rozhodnúť pre kúpe profesionálneho tepovača.

 

Profesionálny tepovačSprintus SE 7
Plošný výkon 25 m2
Prietok vzduchu 54 l/min.
Tlak rozstrekovania 1 bar
Nádrž na čistú vodu/špinavú (litre) 10 /9
Výkon turbíny 1250 W
Hmotnosť 10,7 kg


Oblasť použitia: podnikanie, hotely, rešturácie, kostoly, školy, . . . 

Hobby tepovače-sú predovšetkým určené na tepovanie v domácnosti. Pre hobby tepovací stroj by ste sa mali rozhodnúť ak plánujete využívať tepovač na občasné tepovanie v domácnosti. Pri hobby tepovačí nerátame s častým použitím.

Hobby tepovač: tepovač a vysávač v jednom

Hobby tepovač je tiež označovaný ako vysávač 2 v 1. Znamená to že okrem plnohodnotného tepovanie môžete kombinovaný tepovač používať ako vysávač na suché nečistoty a mokré nečistoty.

Hobby tepovač je kombinovaný vysávač a tepovač v jednom, čo využijete pri každom tepovaní. Prečo? Pretože pred každým tepovaním je potrebné auto poriadne vysať od nečistôt. Pri hobby tepovači žiaden problém pretože má zabudovaný vysávač. 

Oblasť použitia: domácnosť, použitie na tepovanie v domácnosti 


Hobby tepovačLavor GBP 20
Plošný výkon 25 m2
Prietok vzduchu 54 l/min.
Tlak rozstrekovania 1 bar
Nádrž na čistú vodu/špinavú (litre) 10 /9
Výkon turbíny 1250 W
Hmotnosť 10,7 kg


Ako správne tepovať auto? Pozrime sa na to krok po kroku

Podľa typu znečistenia môžme zvoliť:

Tepovanie na mokro-tento spôsob zvolíme pri veľmi znečistenom aute. Tepovanie ma 2 fázy.

1 fáza- nástrek čistiaceho prostriedku pôsobenie cca 4 minúty.

2 fáza-opätovný nástrek čist.prostriedku+odsávanie v 1 kroku.

alebo

Tepovanie na sucho-tento spôsob zvolíme pri bežnom tepovaní prebieha jednokorokovo:

1-krokovo pri nástreku čistiaceho prostriedku zároveň odsávame nečistoty.

1. Vysatie interiéru. Keď už ste sa rozhodli, aký typ tepovanie zvolíte, začíname so samotným čistením. Pred každým tepovaním je potrebné vyprášiť koberčeky a dobre povysávať interiér vášho vozidla. Tepovač sa tak bude môcť vrhnúť na to, na čo je ho naozaj treba.

2.Nástrek čistiaceho prostriedku. Nanášajte pomaly tepovacou hubicou čistiaci prostriedok na sedačky. Potom s tepovačom pomaly a dôkladne prejdite každý kúsok koberca i sedačiek. Vymieňajte nástavce, aby ste sa dostali naozaj do každého kúta. Pozor, tepovať treba celý povrch, nielen viditeľne špinavé časti či najvýraznejšie škvrny. Keby ste sa venovali len im, koberce či poťahy by ostali fľakaté, so svetlými miestami v častiach, ktoré ste tepovali.

 tepovanie auta

3. Malé koberčeky tepujte mimo auta. Nezabudnite ich ale položiť na pevnú plochu, nie na trávu alebo špinavú zem. Mohli by nasať nečistoty z podložia.

4. Zvlášť zašpinené miesta prejdite strojom viackrát. To je dôležité, najmä ak sa chcete dôkladne zbaviť zápachu v interiéri. Práve výrazné, zažraté škvrny bývajú jeho častým zdrojom. Snažte sa ale, aby ste zvlášť sedačky nepremáčali príliš.

5.Sušenie interiéru. Na konci čistenia bude interiér tak či tak vlhký, nemal by však byť premáčaný. Keby ste predsa len našli miesta, ktoré by boli príliš mokré, osušte ich uterákom alebo suchou handričkou. Určite si do auta nesadajte, kým jeho interiér dobre nepreschne. Mohli by ste v ňom úplne zbytočne narobiť nové škvrny.

tepovanie auta

 

 

Tip 1:  Odporúčame pri veľmi znečistenom povrchu tepovanie viackrát zopakovať. Robte nástrek a odsávanie v jednom pracovnom kroku, vtedy bude sedačka rýchlejšie suchá.

Tip 2: Pri každom tepovaní sa odporúča na záver pretepovať auto čistou vodou. Vtedy sa vyplaví z vlákien chemikália-ktorá môže priťahovať špinu späť.

 

 Ručné tepovanie auta 

 Ak nemáte k dispozícii tepovač na tepovanie auta, vozidlo si môžete vytepovať aj ručne. Pozor pri tepovaní je dôležité odsávanie špiny z čisteného povrchu. Pri ručnom tepovaní tento dôležitý krok však nie je možný. Preto ak chcete dosiahnúť čo najlepší výsledok pri tepovaní auta je potrebné vždy tepovať tepovačom. Ručné tepovanie odporúčame len v prípade že nemáte inú možnosť. 

tepovač na auto

 Keď sa preň však predsa rozhodnete, bude treba zadovážiť tepovací saponát alebo suchú penu v spreji. Čo z toho pre vás bude lepšie? Zvážte sami: tekutým saponátom lepšie vyčistíte miesta so zažratou špinou, s penou sa zase ľahšie manipuluje.

 Keď na zašpinený povrch nanesiete zvolený prostriedok, vezmite handričku alebo kefu a krúživými pohybmi začnite čistiť. Napení sa to. Vašou úlohou následne bude penu vpraviť do čalúnenia či koberca.

 V tomto kroku ste narušili väzby medzi špinou a povrchom sedadiel či kobercami v aute. Teraz bude treba nečistoty dostať preč. Najlepšie je použiť vysávač, ideálne s nadstavcom na mokré vysávanie.

 Či už svoje auto vytepujete ručne alebo s pomocou tepovača, určite sa v ňom budete cítiť lepšie. A to sa oplatí.

7 tipov na čo nezabudnúť pri tepovaní auta

 Auto je nutné pravidelne vysávať a občas i poriadne vytepovať. Niekedy sa však udeje nepríjemnosť, ktorej následky treba odstrániť lokálne a okamžite. Preto vám prinášame tipy a triky, pomocou ktorých sa zbavíte nepríjemných škvŕn či iných kozmetických a hygienických nedostatkov. Vnútro vášho auta tak bude vždy v tip-top forme.

 Koberčeky vyčistíte aj ručne

 Pamätáte si, ako sa kedysi čistili koberce? Tú istú metódu možno použiť i na čistenie koberčekov z auta. Vyberte ich, uložte na suchý povrch (najlepšie betón alebo asfalt) a dobre povysávajte. Potom na ne nalejte čistič. Môžete si vybrať špeciálny prostriedok na čistenie áut, dobre ale poslúži aj obyčajný saponát na koberce.

 Následne koberčeky poriadne polejte vodou – najlepšie je mať poruke hadicu. Mokré povrchy dobre vydrhnite tvrdým kartáčom, obyčajný „ryžák” je na to skvelý. Odporúčame čistiť krúživými pohybmi. Na zvlášť špinavé miesta sa nebojte pritlačiť. Pozor ale, aby ste koberček nepoškodili.

 Potom stačí koberce dobre opláchnuť. Keď všetky saponátové bubliny zmiznú, robota je hotová. Už ich len vyvesiť a nechať uschnúť. Keď chcete proces schnutia urýchliť, použite mokro-suchý vysávač alebo koberčeky jednoducho vydrhnite suchou a čistou handrou.

 Vačšiny škvŕn na poťahoch vás zbaví horúca voda, saponát a ocot

 Tento jednoduchý recept vám pomôže poťahy na sedadlách vyčistiť od väčšiny škvŕn, ktoré vzniknú bežným používaním auta. Naozaj nejde o nič komplikované:  do vedra s horúcou vodou pridajte zopár kvapiek obyčajného saponátu na riady a deci octu.

 Do zmesi namočte handričku alebo špongiu a poriadne ňou navlhčite zašpinené miesta. Potom vezmite čistú jemnú kefu a krúživými pohybmi oblasť vyčistite. Na záver je dobré poťah osušiť suchou handričkou alebo papierovými obrúskami.

 Ako na škvrny od kávy a limonád? Studenou vodou

 Veru tak, v tomto prípade je lepšie použiť studenú. Horúca voda by totiž spôsobila, že sa škvrny do poťahu zažerú ešte viac. Preto vezmite vedro so studenou vodou, namočte doň špongiu alebo handričku a výdatne vyčistite postihnuté miesto. Vody sa nebojte, čím viac, tým lepšie. Samozrejme, nie až tak, aby ste svoju autosedačku premenili na vodnú posteľ.  Následne sedačku osušte suchou handričkou alebo papierovými vreckovkami a nechajte ju pár hodín odpočinúť, aby poriadne vyschla.

Škvrny od krvi odstráni pasta zo škrobu na pranie

 Mať sedadlá v aute špinavé od krvi nie je nič príjemné. Drobné nehody sa ale stávajú a aj takýchto fľakov sa možno zbaviť pomerne rýchlo a jednoducho. Ako?

 Zmiešajte v pomere 1:1 škrob na pranie a studenú vodu, aby ste vytvorili hutnú pastu. Tú naneste na škvrny od krvi a nechajte aspoň pol hodiny pôsobiť. Potom zmes vydrhnite kúpacou žinkou a zvyšky zotrite vlhkým papierovým obrúskom.

 Prilepila sa vám na koberček žuvačka? Zmrazte ju a pôjde dolu

Chvíľa nepozornosti a žuvačka je dokonale prilepená na koberček či – nedajbože – na sedadlo. Nezúfajte však. Radšej vezmite zo dva kúsky ľadu a žuvačku desať minút pomrazte.

 Za ten čas stvrdne. Keď sa tak stane, pohodlne ju odstránite škrabkou na okná auta, alebo len tak nechtom. Postihnuté miesto potom len prečistite vlhkou handričkou a je to.

 Zápach po zvieratách odstráni bórax

Bórax alebo tetraboritan sodný sa zvyčajne využíva na čistenie bielizne alebo proti hmyzu. Dobre však poslúži aj pri starostlivosti o auto. Najmä ak v ňom pravidelne vozíte psa alebo iné domáce zvieratá. Často po nich v interiéri zostáva nepríjemný pach, s ktorým si však bórax ľahko poradí.

 Stačí ho naniesť na koberčeky v aute a nechať aspoň hodinu pôsobiť. Následne auto dobre povysávajte. Koberce môžete pre istotu aj poutierať suchou handričkou.

 Tieto triky vás zbavia zažratej špiny

>Škvrny po zvratkoch, napríklad keď sa vám v aute napríklad povracká dieťa, odstráni sódovka. Skúste to – stačí sýtenú vodu (pozor, bez príchute) naliať na zasiahnutú oblasť a vydrhnúť krúživými pohybmi. Následne už len osušiť a hotovo. Ak sú koberčeky či sedačky zasiahnuté ťažšie, zmiešajte sódovku ešte s jedlou sódou.

 Na zažratú špinu hocijakého pôvodu funguje aj čistiaci prostriedok na okná. Len ho nastriekajte na postihnuté miesto, nechajte 5-10 minút pôsobiť, vyšúchajte handričkou a nechajte vyschnúť.

 Ak sa chcete zbaviť špiny, ktorá sa do poťahov stihla zažrať zvlášť hlboko, vyrobte si krém z peroxidu vodíka a zubnej pasty: rozmiešajte pár kvapiek peroxidu a za hrášok pasty. Keď je hmota hotová, naneste ju na znečistený povrch. Po piatich minútach pôsobenia pastu votrite do poťahu alebo koberca a osušte.

 Dúfame, že vám týchto niekoľko jednoduchých rád pomôže tešiť sa z dobre udržiavaného auta čo najdlhšie!

Tepovač na auto