Vŕtacie Kladivo: Bosch alebo Makita?

vrtacie kladivo bosch alebo makita

Ako si vybrať to správne vŕtacie kladivo? V čom sú prednosti a nevýhody najobľúbenejších nástrojov od renomovaných výrobcov Bosch a Makita? Na to sa pozrieme v našom dnešnom článku.

Pri prerábke domu alebo bytu určite využijete vŕtacie kladivo alebo príklepovú vŕtačku. Aj keď pre laika oba typy nástrojov možno splývajú, sú medzi nimi dôležité rozdiely. Ako si teda vybrať to pravé náradie? Záleží to na tom, čo sa chystáte robiť a tiež, s akými materiálmi budete pracovať.

Najprv sa ale pozrieme na technické rozdiely medzi príklepovými vŕtačkami a vŕtacími kladivami. Objasní nám to, na aký druh práce je ten či onen typ vhodný a na aký ho radšej nepoužívať.

Vŕtačka či kladivo? Aký je v tom rozdiel?

Rozdiel medzi spomínanými typmi náradí je hlavne v tom, akým spôsobom funguje ich príklep. Príklepové vŕtačky využívajú mechanický systém, v ktorom kovové rohatky odtláčajú úderník. Ten potom udiera do hriadeľa. Kadencia príklepovej vŕtačky závisí od otáčok, silu príklepu zase zásadne ovplyvňuje človek, ktorý s nástrojom pracuje. Jednoducho, čím viac na vŕtačku tlačíte, tým je príklep účinnejší.

Vŕtacie kladivo však pracuje na pneumatickom princípe. Príklep v ňom zabezpečuje piest so stlačeným vzduchom. Poháňa ho elektromotor s mechanickým prevodom. Stlačený vzduch pôsobí na úderník v tvare valca, ktorý je na konci piestu. Ten pod tlakom následne udrie na stopku nástroja, ktorý je upnutý v hlavici – skľučovadle – vŕtacieho kladiva. Frekvenciu úderov aj v tomto prípade určujú otáčky motora, sila príklepu však závisí na tlaku vzduchu v pneumatickom valci.

Vďaka pneumatickému spôsobu tvorby príklepu je vŕtacie kladivo omnoho účinnejšie ako príklepová vŕtačka, ktorá využíva jednoduchší a menej efektívny mechanický pohon úderníka. Na vŕtacie kladivo preto nemusíte priveľa tlačiť, aby ste dosiahli príklep, aký potrebujete. Naopak – keď na nástroj budete príliš tlačiť vlastnou silou, zabránite jeho piestu v tom, aby fungoval efektívne.

Istý tlak však na vŕtacie kladivo vynaložiť musíte. V inom prípade by sila, ktorou chcete pôsobiť na stenu alebo kachličky, išla opačným smerom. Kladivo by tak nesekalo, ale, jednoducho povedané, iba by vám triaslo rukami, bez patričného pracovného efektu.

Vŕtačky – otáčky, kladivo – sila

Veľký rozdiel medzi príklepovými vŕtačkami a vŕtacími kladivami odhalíme, aj keď sa pozrieme na ich otáčky. Vŕtačky ich mávajú vyššie – bežné typy dosahujú aj 3000 otáčok za minútu. Vŕtacie kladivá naopak pracujú obyčajne pri 1000 otáčkach za minútu. Príklepové vŕtačky bývajú vybavené elektronickou reguláciou otáčok aj mechanickou prevodovnkou, vďaka ktorej si nastavíte potrebný točivý moment a požadované pracovné otáčky.

Aj kvalitnejšie nástroje z ponuky vŕtacích kladív, napríklad Bosch GBH 2-26 DRE, Bosch GBH 2-28 DFV, Makita HR 2450 či Makita HR 2470, však elektronickou reguláciou otáčok disponujú tiež.

Čo zvláda príklepová vŕtačka a čo vŕtacie kladivo?

Niektoré druhy stavebných či búracích prác zvládnu oba typy nástrojov. Aj s príklepovou vŕtačkou dokážete vyvŕtať napríklad otvor do betónu. Narobíte sa ale oveľa viac, ako s vŕtacím kladivom a nástroj sa bude oveľa viac namáhať, čo neprospeje jeho životnosti. Navyše, ak napríklad narazíte na veľmi tvrdý kameň, príklepová vŕtačka sa môže náhle zastaviť a v najhoršom prípade vás i zraniť.

Kedy pomôže príklepová vŕtačka

Určite ju ale veľmi oceníte, keď sa chystáte vŕtať do dreva či kovu, alebo keď sa chystáte prerábať stavbu, vybudovanú z ľahkých pórobetónových tvárnic, tehiel alebo mäkších druhov kameňa. S príklepovou vŕtačkou tiež zvládnete vyvŕtať presnejšiu dieru, než s vŕtacím kladivom.

Navyše, príklepové vŕtačky zvyčajne disponujú už spomínanou funkciou elektronickej regulácie otáčok a mechanickou prevodovkou. Vďaka tomu si môžete zvoliť, ako rýchlo bude nástroj pracovať. Prvý, pomalý prevod umožňuje vŕtanie väčších otvorov.

Vŕtačku na prvom prevode môžete použiť aj na miešanie farieb či rozmiešanie stierky alebo cementového lepidla. Druhý (čiže rýchlejší) stupeň uplatníte pri vŕtaní otvorov s malým priemerom alebo pre vŕtanie s príklepom. Ten je účinnejší práve pri vyšších otáčkach.

Niečo zvládne len vŕtacie kladivo

Vŕtacie kladivo je naproti tomu vhodnejšie hlavne na ťažšiu prácu. Bude vaším neoceniteľným pomocníkom napríklad pri prerábke bytu v budove, postavenej z betónových panelov, alebo keď budete potrebovať sekať veľké otvory v stenách.

Keď vypnete funkciu príklepu, môžete ho použiť aj na vŕtanie dier do dreva či kovu. Ako sme ale už hovorili, vŕtacie kladivá mávajú obecne nižšie otáčky ako príklepové vŕtačky. Vŕtanie s nimi preto pravdepodobne bude menej efektívne. Pri práci s vŕtacími kvalitami tiež nemôžete očakávať dokonalú presnosť práce. To spôsobuje mechanická konštrukcia kladiva a upínacej hlavy.

Ak si vyberiete kombinované vŕtacie kladivo, získate nástroj, ktorý bude vedieť fungovať aj ako „malá zbíjačka.” Na takomto kladive totiž dokážete zaaretovať upínaciu hlavu a využiť tak iba jeho údery, bez rotačného pohybu. Podobne fungujú aj obľúbené vŕtacie kladivá Bosch GBH 2-26 DRE, Bosch GBH 2-28 DFV, Makita HR 2450 alebo Makita HR 2470 T.

Ako sa na náradie pripevňujú vrtáky a iné násady?

Mimochodom, upínacia hlava alebo tiež skľučovadlo. Tam je skryté tajomstvo efektivity a širokej využiteľnosti nástrojov, o ktorých hovoríme. Keď sa naň pozrieme bližšie, objasní sa nám aj ďalší technický detail, rozlišujúci príklepové vŕtačky od vŕtacích kladív.

Upínacia hlava vŕtačiek je zvyčajne uspôsobená na pripevnenie násad s hladkou valcovou stopkou. Často sa môžeme stretnúť aj so stopkou v tvare trojhranu či šesťhranu. Oproti tomu, vŕtacie kladivá s obľubou využívajú takzvaný SDS systém. Ten využíva špeciálne drážky, vďaka ktorým môže násada vykonávať príklepový pohyb naozaj efektívne a vydrží tvrdé nárazy. Pri vŕtacích kladivách našej kategórie je najrozšírenejší systém SDS plus. Povedzme si preto o ňom viac.

Upínací systém SDS plus

Väčšina vŕtacích kladív, napríklad aj obľúbené typy Bosch GBH 2-28 DFV či Makita HR 2470 T, využívajú na upevnenie pracovných násad upínací systém SDS plus. Tento systém vyvinula v roku 1975 firma Bosch na základe skúseností remeselníkov, ktorí pri práci s vŕtacími kladivami potrebovali možnosť rýchlej výmeny nástrojov. Skratka SDS vznikla zo slov Steck – Dreh – Sitz, čiže Vložiť – Otočiť – Držať. V stručnosti teda skratka presne popisuje, ako jednoducho systém funguje.

So systémom SDS plus pracujú vŕtacie kladivá v najrozírenejšej kategórii – od 2 do 4 kg a s maximálnou energiou úderu 5 joulov. Stopka nástroja SDS plus má priemer 10 milimetrov.

Výnimočnou ju robia dve pozdĺžne drážky, ktoré prispievajú k presnejšiemu vedeniu nástroja pri príklepoch. Vďaka ďalším dvom drážkam je možné nástroj jednoducho aretovať.

Vďaka systému SDS plus je práca s vŕtacím kladivom jednoduchá a výmena nástrojov rýchla. Systém prispieva aj k vyššej spoľahlivosti náradia. Na druhej strane, nevýhodou je už spomínaná nepresnosť či vôľa, ktorou sa vyznačujú nástroje, systémom SDS plus upnuté.

Aké vŕtacie kladivo si vybrať?

Už sme si povedali dosť veľa o rozdieloch vŕtacích kladív a príklepových vŕtačiek. Ak ste na ich základe uvážili, že vŕtacie kladivo je presne to, čo potrebujete, čítajte ďalej. V nasledujúcich odsekoch sa na vŕtacie kladivá pozrieme podrobnejšie.

Vyššia hmotnosť – ťažšia robota

Základným kritériom pre výber vhodného vŕtacieho kladiva je okrem ceny najmä jeho hmotnosť. Malé vŕtacie kladivá, ktoré najviac pripomínajú bežné vŕtačky, mávajú zvyčajne maximálne do troch kilogramov. Sila ich úderu je od 2 do 3 J, sú preto vhodné len na ľahšie sekanie, určite nie búracie práce.

Výborne vám poslúžia pri sekaní drážok pre káble alebo keď sa potrebujete zbaviť starých obkladov či omietok. Ťažšie modely vŕtacích kladív sa zase skvelo uplatnia pri vŕtaní otvorov s veľkým priemerom, prerážanie dier v stenách, sekanie hlbších drážok alebo menej náročné búracie práce.

Ak bývate v paneláku a potrebujete prerábať byt, dobre vám poslúži vŕtacie kladivo aj bez funkcie sekania. Menšie otvory bez väčšej námahy dokážete vyvŕtať napríklad so sekacími kladivami Bosch GBH 2-26 DR, silnejším Bosch GBH 2-28 DFV alebo konkurenčnými výrobkami Makita HR 2470 či vŕtacie kladivo Makita HR 2470 T.

Aj to najlepšie vŕtacie kladivo vám bude bez správneho príslušenstva nanič. Preto treba venovať čas a energiu aj výberu vrtákov, sekacích dlát a ďalších doplnkov. Kvalitné príslušenstvo totiž dokáže vášmu vŕtaciemu kladivu pomôcť, aby dosiahlo ten najlepší výkon.

Vŕtacie kladivá majú veľkú výhodu v tom, že na nich môžete vrták nahradiť dlátom a používať svoje kladivo ako malú zbíjačku. Veľmi užitočný doplnok pre komfortnejšiu prácu s nástrojom je aj držadlo. Pomôže vám kladivo udržať v stabilnej polohe, aby nesekalo kade-tade, ale držalo správny smer. Navyše, dobré prídavné držadlá vedia výborne absorbovať vibrácie a tým vám ušetria vaše ruky.

S káblom alebo bez?

Ako je to dnes takmer so všetkými elektronickými pracovnými nástrojmi, aj vŕtacie kladivá dostanete v prevedeniach s káblom alebo s akumulátorovou batériou. Tie s batériou sa ľahšie obsluhujú, keďže kábel môže pri práci občas riadne zavadzať. Preto ak plánujete vykonávať len ľahšie práce, poobzerajte sa po takomto type nástroja.

Naproti tomu vŕtacie kladivá s káblom mávajú zvyčajne k dispozícii vyšší výkon: bezdrátové nástroje obyčajne disponujú maximálne 850 otáčkami za minútu, tie s káblom však majú aj 3000 otáčok/min. Navyše, nebude vám s nimi hroziť, že robotu nedokončíte, pretože sa vám v polovici práce vybije batéria.

Aká značka vŕtacieho kladiva je najlepšia?

Výrobcov týchto nástrojov je na trhu dnes už obrovské množstvo. Keď plánujete vŕtacie kladivo využívať len občas a na jednoduchšie práce, postačí vám aj náradie „menších” značiek. Ich výhodou býva hlavne cena.

Tá však často odráža kvalitu. Najlacnejšie vŕtacie kladivá bývajú zmontované zo súčiastok nižšej akosti a pri ich výrobe nebývajú použité najlepšie možné materiály. Preto ak chcete, aby vám vaše vŕtacie kladivo slúžilo dlho, spoľahlivo a vytrvalo, poobzerajte sa radšej po tých značkových.

Bosch alebo Makita?

Overenou kvalitou sú napríklad vŕtacie kladivá značiek Bosch alebo Makita. Obe majú na výber veľa typov vŕtacích kladív pre rôzne typy použitia. V našom zornom poli sú dnes skôr náradia na ľahšie práce. Pozrime sa preto bližšie na lahšie vŕtacie kladivá týchto značiek, určené pre domáce použitie.

Vybrali sme piatich reprezenantov tejto obľúbenej kategórie: Bosch GBH 2-26 DRE, Bosch GBH 2-28 DFV, Makita HR 2450, Makita HR 2470 a Makita HR 2470 T. Poďme sa pozrieť na ich špecifikácie.

Bosch GBH 2-26 DRE

Vŕtacie kladivoBosch GBH 2-26 DRE
Sila jednotlivého príklepu: 2,7 J vrtacie kladivo bosch 2-26 dre
Príkon: 800 W
Frekvencia príklepu pri menovitých otáčkach: 0 – 4000/min
Menovité otáčky: 0 – 900/min
Upínanie: SDS plus
Hmotnosť: 2,7 kg

 

Rozsah vŕtania:

Priemer vŕtania do betónu s príklepovými vrtákmi: 4 – 26 mm

Optimálny rozsah využitia do betónu s príklepovými vrtákmi: 8 – 16 mm

Maximálny priemer vrtu do betónu s vŕtacími korunkami: 68 mm Maximálny priemer vrtu do muriva s vŕtacími korunkami: 68 mm

Maximálny priemer vrtu do ocele: 13 mm

Maximálny priemer vrtu do dreva: 30 mm

Funkcie:

Plynulá regulácia otáčok

Pravo i ľavobežný chod

Súčasťou balenia vŕtacieho kladiva Bosch GBH 2-26 DRE je kufrík, hĺbkový doraz 210 mm a praktická prídavná rukoväť.

Toto vŕtacie kladivo je dostatočne rýchle a flexibilne zvláda rôzne typy prác pri domácom používaní. Má funkciu vypínania otáčania pri sekaní a vypínania príklepu pri vŕtaní do ocele a dreva. Je vybavené bezpečnostnou spojkou, guľovým čapom na ochranu sieťovej šnúry pred zlomením a otočnou doskou držiaku uhlíkov pre rovnaký výkon pri pravo i ľavobežnom chode. Má tiež mäkkú tlmiacu vložku na hlavnej aj prídavnej rukoväti, čo prácu s ním ešte viac uľahčuje.

Bosch GBH 2-28 DFV

Vŕtacie kladivoBosch GBH 2-28 DFV
Sila jednotlivého príklepu: 3,2 J vrtacie kladivo bosch gbh 2-28 dfv
Príkon: 850 W
Frekvencia príklepu pri menovitých otáčkach: 0 – 4000/min
Menovité otáčky: 0 – 900/min
Upínanie: SDS plus
Hmotnosť: 3,1 kg

 

Rozsah vŕtania:

Priemer vŕtania do betónu s príklepovými vrtákmi: 4 – 28 mm

Optimálny rozsah využitia do betónu s príklepovými vrtákmi: 8 – 16 mm

Maximálny priemer vrtu do betónu s vŕtacími korunkami: 68 mm

Maximálny priemer vrtu do muriva s vŕtacími korunkami: 68 mm

Maximálny priemer vrtu do ocele: 13 mm

Maximálny priemer vrtu do dreva: 30 mm

Funkcie:

Plynulá regulácia otáčok

Pravo i ľavobežný chod

Vŕtacie kladivo Bosch 2-28 DFV sa štandardne dodáva v kufríku L-Boxx, spolu s prídavnou rukoväťou, hĺbkovým dorazom (210 mm,) výmenným skľučovadlom SDS-plus a 13mm rýchloupínacím skľučovadlom.

Podľa údajov výrobcu má toto vŕtacie kladivo o 27 % menej vibrácii ako model GBH 2-26 DRE. Okrem toho sa môže pýšiť tým, že je spomedzi všetkých porovnávaných vŕtacích kladív najsilnejšie a má najvyšší sekací výkon. Medzi jeho prednosti patrí tiež výmenné skľučovadlo, funkcia vypnutia otáčok pri sekaní, otočná doštička s uhlíkmi pre rovnaký výkon pri pravom i ľavom chode, guľový čap sieťovej šnúry a bezpečnostná spojka. Ako jediné kladivo vo svojej kategórii má tiež aktívny antivibračný mechanizmus. Napriek jeho vyššej hmotnosti je tak práca s ním naozaj pohodlná.

Makita HR 2450

Vŕtacie kladivoMakita HR 2450
Sila jednotlivého príklepu: 2,3 J vrtacie kladivo makita hr 2450
Príkon: 780 W
Údery: 4500/min
Otáčky: 0- 1110/min
Upínanie: SDS plus
Hmotnosť: 2,4 kg

 

Rozsah vŕtania:

Maximálny priemer vrtu do betónu s vŕtacími korunkami: 65 mm

Maximálny priemer vrtu do betónu: 24 mm

Maximálny priemer vrtu do ocele: 13 mm

Maximálny priemer vrtu do dreva: 32 mm

Funkcie:

Plynulá regulácia otáčok

Pravo i ľavobežný chod

Vŕtacie kladivo Makita HR 2450 je predávané v prepravnom kufríku. Príslušenstvo zahŕňa hĺbkový doraz a prídavnú rukoväť.

Obľúbená Makita HR 2450 má pri chode doprava i doľava rovnaký krútiaci moment. Dobre sa s ňou pracuje vďaka preklzovej spojke, ktorá zabraňuje pretočeniu nástroja, keď sa vrták pri práci zasekne. Oproti svojej nástupkyni, vŕtaciemu kladivu Makita HR 2470, však má horší úderník i tesnenie. Na druhej strane, v jej prospech jednoznačne hrá skvelá cena.

Makita HR 2470

Vŕtacie kladivoMakita HR 2470
Sila jednotlivého príklepu: 2,7 J vrtacie kladivo makita hr 2470
Príkon: 780 W
Údery: 4500/min
Otáčky: 0- 1110/min
Upínanie: SDS plus
Hmotnosť: 2,9 kg

 

Rozsah vŕtania:

Maximálny priemer vrtu do betónu s vŕtacími korunkami: 65 mm

Maximálny priemer vrtu do betónu: 24 mm

Maximálny priemer vrtu do ocele: 13 mm

Maximálny priemer vrtu do dreva: 32 mm

Funkcie:

Plynulá regulácia otáčok

Pravo i ľavobežný chod

Vŕtacie kladivo Makita HR 2470 dostanete v praktickom prepravnom kufríku spolu s hĺbkovým dorazom a prídavnou rukoväťou.

Toto vŕtacie kladivo disponuje regulačnou elektronikou, vďaka ktorej s ním docielite naozaj precízne navŕtavanie. Pri chode doprava i doľava má rovnaký krútiaci moment. Práca s Makitou HR 2470 je bezpečná vďaka preklzovej spojke, ktorá zabraňuje pretočeniu nástroja, keď sa vrták pri práci zasekne. Je to odolné náradie: vďaka cikcakovitej ochrannej vrstve kotvy a úderníku s ním môžete pracovať i v tých najtvrdších podmienkach.

Makita HR 2470 T

Vŕtacie kladivoMakita HR 2470 T
Sila jednotlivého príklepu: 2,7 J vrtacie kladivo makita hr 2470 t
Príkon: 780 W
Údery: 4500/min
Otáčky: 0- 1110/min
Upínanie: SDS plus
Hmotnosť: 3 kg

 

Rozsah vŕtania:

Maximálny priemer vrtu do betónu s vŕtacími korunkami: 65 mm

Maximálny priemer vrtu do betónu: 24 mm

Maximálny priemer vrtu do ocele: 13 mm

Maximálny priemer vrtu do dreva: 32 mm

Funkcie:

Plynulá regulácia otáčok

Pravo i ľavobežný chod

Vŕtacie kladivo Makita HR 2470 T sa dodáva v prepravnom kufri, spolu s hĺbkovým dorazom, bočnou rukoväťou, 65 mm vŕtacou korunkou, rýchloskľučovadlom na vŕtanie a rýchloskľučovadlom SDS-plus.

Práve dvojica rýchloskľučovadiel tvorí rozdiel oproti Makite HR 2470. So svojím „súrodencom” vďaka tomu zdieľa všetky výhody a navyše k tomu pridáva zjednodušenie obsluhy a zrýchlenie manipulácie s nástrojmi.

Zhrňme si to

Na bežné domáce použitie stačia všetky vŕtacie kladivá, na ktoré sme sa dnes pozreli bližšie. Najvýkonnejším strojom z pätice je Bosch 2-28 DFV, ktorý zároveň má aj najlepšiu ochranu proti nežiadúcim vibráciám. Je však zároveň aj najťažším – váži 3,1 kg. Naopak, najľahším vŕtacím kladivom z našej skupiny je Makita HR 2450 s 2,4 kg hmotnosti. Bosch GBH 2-26 DRE je len o 300 gramov ťažší.

Aj keď niektorí remeselníci nedajú dopustiť na „modrú líniu” náradia firmy Bosch, nič nepokazíte ani kúpou spoľahlivých nástrojov od firmy Makita. V ich prospech hovorí to, že sú o niečo lacnejšie ako výrobky firmy Bosch. Navyše, aj príslušenstvo k nim zoženiete zvyčajne za menej, než je tomu u konkurencie.

Či Makita alebo Bosch, s hocijakým z pätice spomínaných vŕtacích kladív pre domáce použitie budete určite spokojní.